Zapisz się
do newslettera
Aktualności
Podziękowanie za żniwa – gminne Święto Plonów w Rudyszwałdzie

Podziękowanie za żniwa – gminne Święto Plonów w Rudyszwałdzie

Praca na roli to ciężki kawałek chleba z owoców której wszyscy korzystamy bez żadnego wyjątku. Okres letnich wakacji dla większości z nas kojarzy się z urlopem i wypoczynkiem. Ten sam czas dla rolników jest najgorętszym okresem w którym z wytężoną pracą zbierają swoje plony. Teraz nadszedł czas wdzięczności za dar płodów rolnych – Święto Plonów. Tegorocznym gospodarzem dożynek gminy Krzyżanowice był Rudyszwałd.

Druga niedziela września br. w Rudyszwałdzie przybrała niezwykle odświętny charakter. To właśnie tutaj o godzinie 11 w kościele parafialnym pw. Trójcy Świętej, ks. proboszcz Paweł Chlipała, uroczystą Mszą świętą, rozpoczął obchody dożynkowe gminy Krzyżanowice. Po mszy ulicami przeszedł barwy korowód dożynkowy, który zdawałoby się nie miał końca. Przemarsz pochodu podziwiany był zarówno przez mieszkańców naszej gminy jak i przyjezdnych gości, którzy rozstawieni byli na całej długości trasy korowodu. Na czele jechali jeźdźcy, za nimi na swoich pojazdach dumnie poruszali się przedszkolaki i dzieci ze świetlicy, dalej mażoretki zespołu Uśmiech i przygrywająca uczestnikom pochodu Orkiestra Dęta Gminy Krzyżanowice. W następnej kolejności zabytkowym samochodem podróżowała sołtys Urszula Błaszczok a w bryczce starostowie dożynek. Pięknie prezentowały się korony żniwne z wszystkich sołectw naszej gminy, wiezione na platformie. Za nimi, ubrane w śląskie stroje maszerowały panie z KGW. Długa kawalkada przepięknie przystrojonych maszyn rolniczych i ciągników – zabytkowych i nowoczesnych – śmiesznych przebierańców, przyczep, na których prezentowano humorystyczne scenki, nie miała końca. Oprócz niemałej delegacji dziecięciu naszych sołectw w korowodzie udział wzięły maszyny z zaprzyjaźnionych czeskich gmin.


W imieniu władz samorządowych wójt gminy Grzegorz Utracki złożył rolnikom wyrazy uznania i szacunku oraz podziękował za rolniczy trud i wysiłek, za umiłowanie ziemi, przywiązanie do tradycji.

Starostowie dożynek – Joanna Grygarczyk i Franciszek Lampa – przekazali włodarzom gminy bochen chleba upieczony z tegorocznej mąki, którym podzielono się z wszystkimi obecnymi podczas uroczystości. Przekazano także bochen chleba gospodarzom przyszłorocznych dożynek – przedstawicielom Chałupek.

Gminne święto plonów było okazją do uhonorowania zasłużonych rolników i osób pracujących na rzecz rolnictwa w gminie Krzyżanowice. Nagrody Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zostały wręczone przez ministra Michała Wosia oraz wójta gminy Grzegorza Utrackiego. Odznaczenia otrzymali: Zygfryd Wolnik z Bieńkowic, Maria Bartosz z Bolesławia, Urszula Wileczelek z Tworkowa, Hubert Satzek z Krzyżanowic, Dariusz Liszka z Nowej Wioski, Bogdan Pientka z Owsiszcza, Józef Urbaniec z Roszkowa, Jenda Gonsior z Rudyszwałdu, Anna Kupka z Zabełkowa i Tomasz Zdziebłowski z Chałupek. Dodatkowo uhonorowano również Wilhelma Wolnik - zasłużonego dla Gminy Krzyżanowice. Otrzymał on nagrodę specjalną w plebiscycie „Orły Polskiego Samorządu” wręczaną z okazji 30-lecia Wolności RP.

Na dożynkowej scenie zaprezentowały się nasze lokalne grupy artystyczne zespołów tanecznych oraz utalentowane wokalistki z naszej gminy, zaś gwiazdą wieczoru był zespół „After Party”. Gminne Święto Plonów zakończyło się zabawą taneczną poprowadzoną przez JD’a Adama.

Galeria zdjęć (392)

Projekt i wykonanie © Margomedia Sp. z o.o.

Stara wersja serwisu

Portal www.krzyzanowice.pl wykorzystuje pliki cookies, czyli tzw "ciasteczka". W przypadku braku akceptacji korzystania z plików cookies prosimy o opuszczenie strony.
Zamknij