do newslettera
Logo migam
Aktualności

Zawody Sportowo-Pożarnicze o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice

W dniu 2 lipca na boisku sportowym w Krzyżanowicach w Zawodach Sportowo-Pożarniczych o Puchar Gminy wzięło udział 19 drużyn, w tym jedna dziewczęca. Zmagania oceniała komisja powołana przez komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu.

W kategorii A rywalizowali seniorzy. Pierwszy odbył się bieg sztafetowy 7x50 m z przeszkodami. Pierwszy strażak musiał zbudować linię główną, drugi przeskoczyć płotek lekkoatletyczny, następny umowny rów z wodą, dalej był slalom między tyczkami, równoważnia i ściana z desek, na koniec budowa linii gaśniczej i ostatni strażak mijał linię mety z podłączoną prądownicą. Ćwiczenie bojowe polegało na zbudowaniu linii ssawnej, linii głównej i dwóch linii gaśniczych. Zadanie polegało na tym, aby jeden zawodnik strumieniem wody obrócił tarczę, drugi cztery pachołki.

W kategorii CTiF (dzieci i młodzież w wieku 12-16 lat) drużyny rywalizowały w biegu sztafetowym z przeszkodami o łącznej długości 400 m. Młodzi ochotnicy pokonywali m.in. drabinkę z desek, przechodzili pod poprzeczką, ustawiali na wyznaczonych miejscach gaśnicę i wąż strażacki. Pałeczką sztafetową, tak jak u seniorów, była prądownica. Natomiast ćwiczenie bojowe polegało na pokonaniu toru przeszkód, następnie należało nalać wodę (pompując hydronetkę) do pojemnika przez niewielki otwór celując z odległości 2 m. Poza tym zawodnicy musieli wykazać się znajomością sprzętu pożarniczego oraz zawiązać cztery węzły: masztowy, ciesielski, podwójny i na prądownicy.

Po emocjonującej i zaciętej, ale sportowej rywalizacji w kategorii A - seniorów zwyciężyła drużyna OSP Tworków zdobywając 119 punktów, II miejsce zdobyli strażacy z OSP Krzyżanowice I zdobywając 122 punkty, III miejsce zajęła OSP Chałupki (126 punktów). Kolejne miejsca zajęły jednostki: OSP Bolesław, OSP Krzyżanowice II, OSP Owsiszcze, OSP Bieńkowice, OSP Tworków II, OSP Nowa Wioska, OSP Zabełków i OSP Rudyszwałd.

W kategorii CTiF I miejsce wywalczyła drużyna OSP Krzyżanowice zdobywając 960 punktów, II miejsce OSP Owsiszcze - 940 punktów, III miejsce OSP Bieńkowice II - 915 punktów. Dalej w kolejności były drużyny: OSP Bieńkowice I, OSP Roszków, OSP Bolesław, OSP Tworków. Jedyna drużyna dziewczęca z OSP Roszków, sklasyfikowana została oddzielnie, zdobywając 968 punktów (biegnąc w sztafecie, pokonując ten sam tor przeszkód i wykonując takie samo zadanie bojowe co chłopcy).