Młodzi plastycy wyróżnieni w Warszawie
Młodzi plastycy z powiatu gliwickiego oraz lublinieckiego zostali wyróżnieni podczas ogłoszenia centralnych wyników IX Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pod hasłem „Bezpiecznie na wsi - Dziecko obserwuje a maszyna pracuje”. Konkurs jest organizowany dla uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich.
W Warszawie wyróżniono dziś rysunki Dawida Czekaja, ucznia III klasy Szkoły Podstawowej w Kośmidrach, w gminie Pawonków, w powiecie lublinieckim oraz Barbary Kędziorczyk, uczennicy VIII klasy w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Paniówkach, w gminie Gierałtowice, w powiecie gliwickim.
To zwycięzcy obu grup wiekowych w wojewódzkim etapie konkursu organizowanym przez Oddział Regionalny KRUS w Częstochowie, działający na terenie województwa śląskiego. Podczas uroczystego ogłoszenia wyników finału wojewódzkiego, w częstochowskim Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, rozdano stos nagród od KRUS, współorganizatorów oraz sponsorów: m.in. rowery, tablety, smartwatche, leżaki, kaski rowerowe, gry, szachy, wydawnictwa turystyczne, leżaki…
W tym roku na konkurs plastyczny do Oddziału Regionalnego KRUS w Częstochowie napłynęła rekordowa ilość prac - 990 z ponad 100 szkół wiejskich w województwie śląskim. Obficie nagrodzonych zostało 20 autorów – po 7 wyróżnionych i po 3 laureatów w każdej z 2 grup wiekowych: uczniów klas od 0 do III i od IV do VIII.
W uroczystości ogłoszenia wyników w częstochowskim Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II towarzyszył wzięli udział wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Szymon Giżyński oraz Prezes KRUS - Aleksandra Hadzik, obecni byli dyrektorzy państwowych instytucji wspierających rolnictwo w województwie śląskim, zajmujący się prewencją wypadkową: ARiMR-u, KOWR, ŚODR, PIP, organizacji rolniczych, wójtowie i starostowie terenu, z którego startowali uczestnicy konkursu.
Samorządowcy i firmy z terenu powiatów myszkowskiego oraz raciborskiego ufundowali dla uczestników konkursu ze swojego terenu dodatkowe nagrody. Pochwały należą się tutaj Zrzeszeniu Plantatorów Roślin Okopowych i Firmie AGRO-FUN z Raciborza a także Międzypowiatowemu Bankowi Spółdzielczemu w Myszkowie, staroście myszkowskiemu, wójtowi Gminy w Niegowej, wójtowi Gminy Poraj, burmistrzowi Gminy i Miasta Koziegłowy.
Zwycięzcy obu grup wiekowych otrzymali rowery wartości 1000 złotych ufundowane przez częstochowski oddział Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz firmę Vero Cargo z Gliwic. Laureatce starszej grupy wiekowej, wycieczkę razem z opiekunem do Warszawy połączonej ze zwiedzaniem Sejmu RP, ufundowała Pani Poseł Lidia Burzyńska.
Zdobywcy II miejsca otrzymali wielofunkcyjny sprzęt komputerowy wartości 500 złotych ufundowany przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Częstochowie. Laureaci III miejsca otrzymali tablet wartości 380 zł ufundowany przez Państwową Inspekcję Pracy (starsza grupa) lub smartfon wartości 200 zł ufundowany przez Państwową Inspekcję Pracy i smartwatch od Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie (młodsza grupa).
Nagrodzeni jak i wyróżnieni otrzymali dodatkowo słuchawki nauszne od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, gry od częstochowskiej firmy Adamigo, kask ochronny od Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Częstochowie, torbę upominkową od Lasów Państwowych, smartwatche i upominki od Prezesa KRUS, leżaki od Leżakowo.pl., cenne upominki od Powszechnego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, wydawnictwa, przewodniki i mapy od Śląskiej Organizacji Turystycznej, szachy ufundowane przez Wojewodę Śląskiego.
Uroczystość uświetnił koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z gminy Dąbrowa Zielona, która zagrała obecnym znane standardy jazzowe i muzyki popularnej.
* * *
Piotr Dobosz, dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Częstochowie:
„Warto inwestować w prewencję. Od dwóch lat według wskaźników, województwo śląskie jest najbezpieczniejszym obszarem dla prowadzenia działalności rolniczej w kraju, mimo, że ma do tego najmniej sprzyjające warunki, z powodu występowania tutaj górskich terenów, największych obszarów zurbanizowanych i przemysłowych!
Do wypadków w rolnictwie dochodzi tutaj najrzadziej w Polsce. Dzięki systematycznej prewencji wielu instytucji państwowych zajmujących się rolnictwem, ich ilość zmniejszyła się o ponad jedną trzecią w ciągu ostatnich 7 lat.”
Regionalny etap konkursu – w województwie śląskim
Wyróżnieni w najmłodszej grupie wiekowej, klasy 0-3:
- Samuel Mielczarek - uczeń III klasy w Szkole Podstawowej w Nieradzie, w gminie Poczesna w powiecie częstochowskim.
- Klaudia Depta - uczennica III klasy w Szkole Podstawowej w Kornowacu w gminie Kornowac w powiecie raciborskim.
- Kacper Całus - uczeń I klasy Szkoły Podstawowej w Kucharach, w gminie Mstów, w powiecie częstochowskim.
- Alicja Szczechla -uczennica II klasy Szkoły Podstawowej w Sokolnikach w gminie Niegowa, w powiecie myszkowskim
- Tomasz Pietrucha - uczeń III klasy Szkoły Podstawowej w Kośmidrach, w gminie Pawonków w powiecie lublinieckim.
- Julia Kamińska - zerówka w Szkole Podstawowej w Jastrzębiu, w gminie Poraj w powiecie myszkowskim.
- Dominika Besz - uczennica I klasy Szkoły Podstawowej w Gniazdowie w gminie Koziegłowy, w powiecie myszkowskim.
Wyróżnieni w starszej grupie wiekowej klasy 4-8:
- Natalia Piątkowska - uczennica V klasy Szkoły Podstawowej w Turowie, w gminie Olsztyn w powiecie częstochowskim.
- Tobiasz Łapaj - uczeń VI klasy Szkoły Podstawowej w Bliżycach, w gminie Niegowa, powiat myszkowski.
- Julia Stypka - uczennica klasy VI w Szkole Podstawowej w Dąbrowie Zielonej, w gminie Dąbrowa Zielona, w powiecie częstochowskim.
- Natalia Chytroszek - uczennica VI klasy Szkoły Podstawowej w Krzyżanowicach, w gminie Krzyżanowice, w powiecie raciborskim.
- Kinga Koza - uczennica VII klasy Szkoły Podstawowej w Węglowicach w gminie Wręczyca Wielka, w powiecie Kłobuckim.
- Paulina Hobot - uczennica VII klasy Szkoły Podstawowej w Węglowicach w gminie Wręczyca Wielka w powiecie kłobuckim.
- Michalina Kielan - uczennica VII klasy Szkoły Podstawowej w Tąpkowicach w gminie Ożarowice w powiecie tarnogórskim.
Laureaci
Najmłodsza grupa:
- III miejsce w tej grupie przyznano Filipowi Borowikowi, uczniowi III klasy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lipiu, w gminie Lipie, w powiecie kłobuckim.
- II miejsce przyznano Emilii Szczerbie, uczennicy klasy I w Szkole Podstawowej w Turowie, w Gminie Olsztyn, w powiecie częstochowskim.
- I miejsce w tej grupie wiekowej otrzymał Dawid Czudaj, uczeń III klasy Szkoły Podstawowej w Kośmidrach, w gminie Pawonków, w powiecie lublinieckim.
Grupa starszych uczniów.
- III miejsce - Mateusz Czopik z klasy VIII, ze Szkoły Podstawowej w Widzowie, w gminie Kruszyna, w powiecie częstochowskim
- II miejsce w starszej grupie wiekowej zdobyła Małgorzata Sarnowska z V klasy Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Zielonej.
- I miejsce w grupie uczniów z klas od 4 do 8 przyznano Barbarze Kędziorczyk z klasy VIII w zespole Szkolno-Przedszkolnym w Paniówkach, w gminie Gierałtowice, w powiecie Gliwickim.