do newslettera
Logo migam
Aktualności
Sikawki na start

""W Bieńkowicach stuletnie sikawki i ich załogi rywalizowały podczas IV Powiatowych i I Międzynarodowych Zawodów Sikawek Konnych o Puchar Starosty. Gminę Krzyżanowice reprezentowały OSP Bieńkowice, OSP Tworków i OSP Zabełków. Pozostałe jednostki to Pietrowice Wielkie, Bojanów, Przewóz, Łany, Naczęsławice, Strzybnik, Wojnowice, Pietraszyn, Ucieszków, Lekartów, Ostrożnica oraz Ostrawa-Plesna.
W niedzielę, 12 lipca, na zbiórkę przed bieńkowicką remizą stawiło się 15 zabytkowych sikawek, po czym zaprzęgi przejechały na boisko, gdzie przystąpiono do rywalizacji w ćwiczeniach bojowych. Ćwiczenia obejmowały start wolny, czyli dojazd sikawki konnej do zbiornika wodnego i wyprzęgnięcie zaprzęgu z dyszlem. Z kolei start ostry to pokonanie toru przeszkód: równoważni, drewnianych schodków oraz tunelu do czołgania. Dalej strażacy musieli dobiec do sikawki ustawionej przy zbiorniku wodnym, wybudować linię gaśniczą, uruchomić pompę ręczną, na koniec podać prąd wody i przewrócić ognik.
Najlepsi okazali się ubiegłoroczni zwycięzcy – OSP Łany z czasem 35 sekund. Tuż za nimi z czasem 35,2 s uplasowali się strażacy z Bieńkowic. Trzeci czas, 36,6 s, uzyskała drużyna OSP Przewóz. Pozostałe załogi z naszej gminy zajęły miejsca – Tworków szóste, Zabełków dziewiąte. Startujące podczas zawodów dwie drużyny młodzieżowe z Zabełkowa uzyskały czasy: 45,5 i 51,8 sekund. Wśród drużyn żeńskich na najwyższym podium stanęły dziewczęta z OSP Bieńkowice z czasem 40,5 s. Drugie miejsce zajęła OSP Przewóz (45,4 s), trzecie OSP Ucieszków (49,9 s).
Dyplomy, puchary, medale oraz nagrody wręczali: starosta Adam Hajduk, wójt Leonard Fulneczek i zastępca komendanta powiatowego PSP w Raciborzu Jan Krolik.

Projekt i wykonanie © Margomedia Sp. z o.o.