Przejdź do treści

Koło Emerytów Rencistów i Inwalidów w Tworkowie powstało 1 września 1986 r. Od 1991 r. do marca 2010 r. funkcję przewodniczącej KERiI pełniła Hildegarda Hluchnik. Obecnie przewodniczy mu Anna Wilczok. Koło liczy 130 członków, w tym również mieszkańców Bolesławia, Bieńkowic i Owsiszcz.

W ramach prowadzonej działalności związek organizuje dla swoich członków okolicznościowe spotkania, wieczorki a także wycieczki turystyczno-krajoznawcze.
Przy KERiI działa chór żeński.

Ballada o Kole Emerytów, rencistów i inwalidów w Tworkowie

Tworków to była taka miejscowość gdzie nuda górowała na starość. Wioska niemała, bo według spisu ludności liczy sobie około 3 tys. tych wości. I mimo tylu mieszkańców, nikt nie miał odwagi stworzyć dla starszych urozmaicenia – zabawy. Aż tu nagle z Oddziału przyjechali i koło seniora pozakładali. Wybrano przewodniczącego, sekretarza i skarbnika. I posłuchajcie, co z tego wynika. Ustalono wnioski i postulaty że co wtorki będą spotkania i przyjmować opłaty. A że czas się dłużył, czekając na przybyłych zaczęto śpiewać dla naszych miłych. Tak powstał zespół śpiewaków, co już teraz śpiewają jak grono słowików. Dajemy nawet publiczne występy, przygotowując się na występ następny. Koło się rozrasta, wstępuje coraz więcej chętnych, bo można w nim spędzić mile czas i pogawędzić. A zarząd jest bardzo aktywny, to nawet w Oddziale zauważyli, więc przy najbliższej okazji medalami ich odznaczyli. Zarząd organizuje różne wycieczki, do Brzezin, Wisły, Pszczyny, do Urbanka na ławeczki. Zapoznać kraj, góry i lasy na ognisko i ciepłe kiełbasy, na jagody i maliny, bo wiadomo – na starość brak witaminy. To tyle o naszym wspaniałym kole, gdzie my emeryci, renciści i inwalidzi, spędzamy radosne chwile. Bo dość było w życiu harówy i dni ponurych, więc teraz radujmy się i głowy w górę. Hildegarda Hluchnik, 1986 r.