Przejdź do treści

Na stronach niniejszego działu można znaleźć krótką historię i obecne dokonania miejscowych klubów i organizacji sportowych.

IMG_0981-scaled.jpg

prezes: Adam Gaida

w-ce prezes:  Andrzej Tomaszek, Grzegorz Stuchly

skarbnik:  Sebastian Plura

e-mail:  lksruch.boleslaw@wp.pl

Klub został zarejestrowany w Okręgowym Związku Piłki Nożnej w Opolu dnia 23 kwietnia 1954 roku przez grupę założycielską w składzie: Gotfryd Fichna, Wilhelm Lasak, Helmut Huter. Została wówczas założona sekcja piłki nożnej, która rozpoczęła rozgrywki w klasie „D”. Pierwotnie klub nosił nazwę Ludowego Zespołu Sportowego Bolesław. Pierwszym prezesem był Wilhelm Lasak. Mecze rozgrywano na boisku sportowym w Bieńkowicach aż do roku 1971, kiedy to członkowie klubu wybudowali nowe boisko sportowe w Bolesławiu. W latach 1960-70 w klubie działała sekcja tenisa stołowego, występująca w klasie „B”. Na początku lat 60-tych klub przyjął nazwę „Ruch” oraz barwy klubowe: biało-niebieskie. Od roku 1962 zawodnicy występowali w klasie „B”. Nowym prezesem w roku 1979 wybrano Ludwika Fichnę. W roku 2000 klub ponownie zmienił nazwę, tym razem na Ludowy Klub Sportowy „Ruch” Bolesław. Obecnie ze względu na braki kadrowe klub występuje w klasie „B”. Jest organizatorem turniejów piłkarskich szczebla gminnego.

IMG-20191010-WA0007.jpg

prezes: Adam Machowski

w-ce prezes ds. sportowych: Kamil Ostas

w-ce prezes ds. gospodarczych: Joachim Ross

skarbnik: Eryka Piszczan

sekretarz: Sebastian Drobny

członek zarządu: Daniel Huptaś

strona internetowa: www.lkstworkow.pl

Pierwszy klub sportowy powstał w Tworkowie w lipcu 1905 roku i nosił nazwę SV Tunskirch. Jego założycielem był Paul Ender. Początkowo uprawiano tutaj dwie dyscypliny sportowe: piłkę palantową i gimnastykę. Pierwsza drużyna piłki nożnej powstała dopiero w 1918 roku. Największy rozkwit sportu w Tworkowie przypada na lata 50-te. W roku 1950 rozpoczęto budowę nowego stadionu LZS-u, mieszczącego się przy ulicy Głównej. Większość prac wykonano w czynie społecznym. W 1953 roku powstała sekcja szachowa. Wielką atrakcją tego okresu było powstanie sekcji bokserskiej. Poza nimi w latach 1953-58 działała w klubie sekcja lekkoatletyczna.

LKS_Krzyzanowice02.jpg

prezes: Fichna Fabian

w-ce prezes: Fichna Fabian; Szymon Krzykała

skarbnik: Michał Kamradek

Klub rozpoczął działalność w 1920 roku od sekcji palanta, gimnastyki oraz piłki nożnej. Założycielem klubu był szkolny nauczyciel Mathias Kallak. Po wojnie w 1947 roku drużyna piłki nożnej LZS Krzyżanowice brała udział w rozgrywkach raciborskiej klasy D. Po trzech latach gry w tej klasie nastąpił awans do klasy C, by po siedmiu latach zespół awansował do klasy B. Do największych sukcesów klubu zaliczyć można awans piłkarzy w 1989 roku do raciborskiej klasy A, jednak po roku gry nastąpił spadek. Kolejny awans drużyny nastąpił w 2001 roku i aktualnie dzięki dobrej grze drużyna zajmuje czołowe miejsce w klasie okręgowej. W roku 2000 zespół zmienił nazwę – z LZS-u został przemianowany na LKS.

Owsiszcze01.jpg

prezes: Piotr Bożygóski

w-ce prezes:  Michał Bachorski;  Marcin Franiczek

skarbnik:  Dawid Cisz

Klub prowadzi sekcję piłki nożnej seniorów uczestniczących w rozgrywkach klasy „B” podokręgu Racibórz.  Klub zrzesza obecnie 40 członków. Od  1 września 1999 roku przez ponad 10 lat na terenie klubu  działała sekcja zapaśnicza pod kierunkiem trenera Juliana Bolewskiego. Jego podopieczni osiągali liczne sukcesy na szczeblu wojewódzkim i krajowym – niektórzy zapaśnicy zostali powołani  do kadry Śląska. W roku 2023 Klub obchodzić będzie 110- lecie istnienia.

 

DJI_0176-scaled.jpg

prezes: Tomasz Gliśnik

w-ce prezes: Tomasz Hiltawski  

skarbnik:  Adam Wolnik

Klub rozpoczął działalność w 1908 r. Aktualnie skupia 37 członków. Sekcją wiodącą jest sekcja piłki nożnej, w której działają trzy drużyny: juniorów, seniorów oraz trampkarzy starszych. Drużyna juniorów występuje w Lidze Juniorów Polskiego Związku Piłki Nożnej, a drużyna seniorów – w klasie „B” rozgrywek piłkarskich. Sekcja siatkówki uczestniczy w rozgrywkach Rybnickiej Amatorskiej Ligi Piłki Siatkowej działającej w ramach Towarzystwa Sportowego Volej. Klub posiada odpowiednie zaplecze socjalne. W okresie letnim na dwóch boiskach organizowane są turnieje w siatkówce plażowej między innymi o puchar wójta gminy Krzyżanowice. Do osiągnięć zaliczyć należy organizowanie turnieju o Mistrzostwo Śląska w siatkówce plażowej.

LKS_Chaupki02.jpg

prezes: Andrzej Kaczor

w-ce prezes: Tomasz Mucha

skarbnik:  Magdalena Kaczor

e-mail:  kolejarzchalupki@gmail.com

Klub skupia 30 członków.  W roku 2021  LKS Chałupki wrócił do swojej wcześniejszej nazwy i występuje obecnie pod nazwą:  Klub Sportowy Kolejarz Chałupki. Do 2000 r. działała tu sekcja tenisa stołowego, która brała udział w rozgrywkach IV ligi. Aktualnie w działalności klubu dominuje piłka nożna. Klub posiada drużynę piłkarską seniorów  występującą    w    klasie   „A”   podokręgu  Racibórz    oraz    drużyny   dziecięce. Obecnie  na  terenie  Klubu  prężnie  działa  również  sekcja piłki  siatkowej i sekcja kajakowa.

IMG_0984-scaled.jpg
LKS Bieńkowice – działalność zawieszona

Klub sportowy powstał w czerwcu 1921 roku pod nazwą Sportverein 1921 Benkovitz. Klub ten funkcjonował do czasów II wojny światowej i osiągał dobre wyniki w ówczesnej „Lidze Śląskiej”, rozgrywając między innymi mecz o puchar Niemiec z S.V. Breslau (Wrocław). Po zakończeniu działań wojennych klub zaczął funkcjonować pod nazwą Ludowy Zespół Sportowy Bieńkowice. Początkowo rozgrywał swoje mecze w sąsiednim Tworkowie. W roku 1950 przystąpiono do budowy boiska w Bieńkowicach na polu należącym do PGR-u. Już jesienią tego samego roku rozegrano mecze na nowym boisku, które po remoncie w roku 1970 funkcjonuje do dnia dzisiejszego. W klubie w latach 1961-65 funkcjonowała sekcja tenisa stołowego, której zawodnicy osiągali znaczące sukcesy w województwie opolskim. W roku 1969 drużyna piłki nożnej awansowała do klasy „A’ województwa opolskiego. W związku z reorganizacją rozgrywek w roku 1973, spowodowaną zmianą województw, drużyna spadła do klasy „B”, a następnie po odejściu najlepszych zawodników nastąpił kolejny spadek do klasy „C”. Ponowny awans do klasy „A” drużyna zdobyła w roku 1986. Utrzymała się w tej klasie aż do roku 1988.