Przejdź do treści
IMG-20230819-WA0056.jpg

Zespół Tańców Ludowych Mniejszości niemieckiej . Zespół powstał 8 stycznia 1995 roku z inicjatywy Anny Czarnotty. Swoją nazwę zawdzięcza przepięknym alejom dębowym, z których Tworków w dawnych czasach słynął. Od początku działalności grupa tańczy pod kierunkiem choreografa Gabrieli Materzok z Raciborza. Od czerwca 2007 roku zespołem opiekuje się Zarząd Koła Mniejszości Niemieckiej DFK w Tworkowie. 

Zespół liczy obecnie ok. 20 osób. Twórcom zespołu przyświęcała idea kultywowania folkloru ziemi tworkowskiej i raciborskiej. Pielęgnowanie śląskich i niemieckich tradycji tańca, języka, pieśni, zwyczajów i obrzędowości, stało się nadrzędnym celem działalności zespołu. Członkowie wykonują swoją pracę społecznie.

W ciągu roku tancerze występują około 20 razy zarówno na imprezach krajowych różnego szczebla, jak i poza granicami kraju. Biorą udział w występach organizowanych przez DFK, Urząd Gminy, szkoły i parafie. Są stałym uczestnikiem Festiwali Narodów, Festiwali Mniejszości Narodowych, dożynek lokalnych i wojewódzkich. Mają na swoim koncie także występy w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech oraz w Niemczech i Austrii.

Repertuar zespołu stanowią stare tańce śląskie, czeskie, greckie, austriackie i niemieckie (głównie bawarskie i tyrolskie). Tworkauer Eiche jest 9 – krotnym zdobywcą I miejsca w Przeglądzie Zespołów Mniejszości Niemieckiej, organizowanym przez Samorząd w Leśnicy na Górze św. Anny. Z wielkim powodzeniem prezentował swoje tańce na I, II i III Festiwalu Kultury Niemieckiej we Wrocławiu i Kędzierzynie – Koźlu.