Przejdź do treści

Koło Pszczelarzy działające na obszarze gminy Krzyżanowice powstało w 1954 r. Poprzednio pszczelarze z tych terenów byli zrzeszeni w Kole Powiatowym w Raciborzu. W latach 60. Koło pszczelarzy z siedzibą w Tworkowie zostało włączone do Rejonowego Koła Pszczelarzy w Raciborzu. W czasie nowego podziału administracyjnego kraju w roku 1976 dokonano podziału Koła Rejonowego w Raciborzu na koła wiejskie, podległe terytorialnie gminom. W naszej gminie zostali zrzeszeni w Gminnym Kole Pszczelarzy Krzyżanowice. Prezesem Koła wybrano Henryka Pietrasz, który pełni tę funkcję do dzisiaj.

W roku 1985, po wprowadzeniu administracyjnych rozwiązań umożliwiających samodzielną działalność kół pszczelarskich, zmieniona został nazwa na Koło Pszczelarzy w Krzyżanowicach i zarejestrowana w Wojewódzkim Związku Pszczelarzy w Katowicach pod numerem 94. Według stanu na grudzień 2008 roku Koło zrzesza 31 pszczelarzy. Koło posiada kronikę, założoną w 1993 roku.

Od 1989 roku Koło Pszczelarzy dzierżawi działkę im. ks. Dra Jana Dzierżona w Tworkowie przy kościółku św. Urbana. Aktualnie w skład zarządu Koła wchodzą: Łukasz Kuschnik – prezes, Konrad Hanczuch – zastępca prezesa, Franciszek Wystyrk – sekretarz, Konrad Kozubek – skarbnik oraz Marcin Kuschnik i Zygfryd Kania – członkowie zarządu. Tytuł mistrza pszczelarzy posiadają: Andrzej Affa, Blasius Hanczuch, Konrad Hanczuch oraz Marcin Kuschnik.