Przejdź do treści

Worek niebieski – papier

Wrzucamy:

magazyny, gazety, katalogi, prospekty, papier do pisania, zeszyty, książki, kartony, torebki, worki papierowe, pudełka tekturowe, tekturę falistą.

Nie wrzucamy:

kartonowych opakowań powleczonych folią, zabrudzonego i tłustego papieru, kalki, folii, torebek plastikowych, opakowań po środkach chemicznych, materiałach budowlanych, tapet, zużytych ręczników papierowych, chustek higienicznych oraz środków higieny osobistej.

Worek żółty – metale i tworzywa sztuczne

Wrzucamy:

opakowania PET, HDPE, LDPE, PE, PP (na każdym opakowaniu umieszczony jest znaczek), np. butelki po napojach, opakowania po płynach do prania, płukania, szamponach, opakowania po produktach sypkich (kakao, kasza), opakowania wielomateriałowe (mleko, sok), plastikowe pojemniki, kubki (jogurt, kapsle, zakrętki), folie opakowaniowe, reklamówki, woreczki foliowe, artykuły gospodarstwa domowego z plastiku (miska, wiadro), puszki po napojach z aluminium, puszki po konserwach, pokrywki ze słoików, puszki po aerozolach  drobny złom metalowy.

Nie wrzucamy:

artykułów wykonanych z połączeń tworzyw sztucznych z innymi materiałami, puszek po farbach, smarach, środkach ochrony roślin, opakowań po olejach spożywczych i olejach silnikowych, opakowań po farbach, chemikaliach, płyt CD, pieluch jednorazowych (typu pampers), folii budowlanej i styropianu, tapet, foliowych opakowań produktów spożywczych mrożonych i niemrożonych, tworzyw piankowych, szyb pleksi, zabawek, artykułów AGD i RTV, tworzyw sztucznych zastosowania medycznego, elementów karoserii samochodowych, akumulatorów, baterii.

Worek zielony – szkło

Wrzucamy:

szklane słoiki bez zakrętek, butelki szklane białe i kolorowe bez korków, zakrętek i pierścieni, stłuczkę szklaną wolną od zanieczyszczeń metalem i tworzywami (w kartonie zabezpieczającym przed zapięciem worka).

Nie wrzucamy:

ceramiki (fajans, porcelana, naczynia typu arco, talerze, doniczki), szkła budowlanego (okna, luksfery, szkło zbrojone), luster, kryształów, kieliszków, szklanek, żarówek, lamp, szyb samochodowych, opakowań po lekach.

 

Worek brązowy – BIO

Wrzucamy:

zeschłe rośliny, skoszoną trawę, liście lub ziemię z przesadzania kwiatów, drobne gałęzie, trociny.

Nie wrzucamy:

nie wylewamy resztek soków, olejów, zup i płynów, nie wrzucamy kości i ich resztek, torebek plastikowych i opakowań po żywności surowej jak i przetworzonej w tym żywności przeterminowanej, owoców, warzyw, sera, mięsa, wędlin, skorupek z jajek, fusów z kawy i herbaty, obierek, pieczywa i ciastek.

Worek brązowy – BIO kuchenne

Odpady wrzucamy bez opakowań!

Wrzucamy:

odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki, skórki od bananów, resztki owoców cytrusowych oraz resztki ugotowanych warzyw), skorupki jajek, produktów mlecznych, resztki jedzenia (bez resztek mięsnych i kości), fusy po kawie, herbacie, przeterminowane produkty spożywcze, stary chleb, przeterminowane wyroby cukiernicze, ciasta, drożdżówki itp.

Nie wrzucamy:

zepsutej żywności, resztek jedzenia w płynie (w tym oleje jadalne), padliny, odchodów zwierząt, mięsa surowego i przetworzonego, kości, przeterminowanych produktów mięsnych, ziemi i kamieni.

Pojemnik na popiół

Wrzucamy:

popioły i żużle paleniskowe z spalania opału w kotłach centralnego ogrzewania.

Nie wrzucamy:

nie wolno wrzucać do tych pojemników żadnych innych odpadów.

kosz niesegregowane – zmieszane odpady komunalne

Wrzucamy:

do pojemnika z odpadami zmieszanymi należy wrzucać wszystko to, czego nie można odzyskać w procesie recyklingu, z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych, które odbierane są w PSZOK.

Nie wrzucamy:

opon, śniegu, gruzu, szlamu, substancji toksycznych i żrących, chemikaliów, leków, termometrów, strzykawek, żarówek, świetlówek, akumulatorów, elektroodpadów.

Kompostowanie odpadów organicznych

Co kompostujemy?

Resztki roślin ozdobnych i warzyw (bez objawów chorób) chwasty, które nie związały jeszcze nasion, owoce – uszkodzone i odbite, drobne gałęzie i duże gałęzie rozdrobnione na trociny, odpady roślinne z gospodarstwa domowego – obierki warzyw i owoców, resztki potraw (za wyjątkiem resztek surowego mięsa i surowych przetworów mięsnych), zużyte torebki herbaciane, popiół drzewny, szary papier (czysty i niezadrukowany).

Zmniejszamy objętość śmieci

Pamiętajmy o korzyściach zagniatania

Do standardowego śmietnika zamiast 10 zmieści się ok. 50 butelek, a zamiast 20 ok. 100 puszek. 5 razy rzadziej będziemy wyrzucać śmieci. Oszczędzamy na workach i obniżamy koszty wywozu śmieci. Zmniejszamy objętość wyrzucanych odpadów, przez co firmy odbierające śmieci zużywają mniej paliwa i emitują mniej zanieczyszczeń do środowiska.

Ważne:

Nie spalamy odpadów organicznych!