Przejdź do treści
Opublikowano: 22.07.2024
90 lat OSP w Bolesławiu

W sobotę 13 lipca OSP Bolesław obchodziła swój 90. jubileusz. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14.00 Mszą świętą w miejscowym kościele, odprawioną w intencji zmarłych i żyjących druhów.

Po Mszy świętej druhowie, mieszkańcy oraz zaproszeni goście zgromadzili się przed remizą, gdzie odbył się uroczysty apel. Była to okazja do wręczenia Medali za Zasługi dla Pożarnictwa, które otrzymali:

Złoty Medal: Franciszek Malura, Henryk Malura

Srebrny Medal: Rajmund Herzog, Waldemar Hanka

Brązowy Medal: Marcin Modlich, Norbert Grzesiczek, Janusz Himel

Dodatkowo przyznano odznaki „Strażak Wzorowy” dla:

Patryka Nawrata

Michała Zajonca

Denisa Fichny

Piotra Obrusnika

W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście, w tym, pod nieobecność senatora Henryka Siedlaczka, dyrektor jego biura Katarzyna Gołębiewska, wójt gminy Krzyżanowice Grzegorz Utracki, wiceprezes Oddziału Wojewódzkiego Związki Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Katowicach dh Stefan Kaptur, komendant PSP w Raciborzu st. bryg. Jarosław Ceglarek, przedstawiciele zarządu gminnej OSP, kapelan strażaków powiatu raciborskiego Marceli Dębski OFM, a także pani sołtys Bolesławia Krystyna Maisik, przedstawiciele organizacji oraz strażacy ochotnicy z gminy i czescy hasici z zaprzyjaźnionego Piszcza.

Strażacy z Bolesławia podziękowali także zaproszonym gościom, wręczając pamiątkowe statuetki. Szczególne podziękowania otrzymał wójt gminy Krzyżanowice Grzegorz Utracki, zwłaszcza za wszelkie środki przeznaczane na działalność i modernizację OSP w Bolesławiu. Wójt z kolei dziękował bolesławskim strażakom za ich aktywność, mobilność i gotowość do pomocy.

Cichą bohaterką wydarzenia była także najstarsza w powiecie, może i dalej, działająca pompa strażacka.

Po części oficjalnej strażacy i goście przemaszerowali na boisko miejscowego LKS, gdzie z okazji 90-lecia OSP Bolesław strażacy zorganizowali festyn dla mieszkańców.

Historia Straży Pożarnej w Bolesławiu: od skromnych początków do współczesnych dni

Inicjatywa założenia straży pożarnej w Bolesławiu narodziła się w 1934 roku, we wsi, gdzie sporo domów było pokrytych słomą, co niosło ze sobą duże ryzyko pożarów. W obliczu licznych pożarów, które przynosiły znaczne straty, mieszkańcy postanowili założyć straż pożarną. Założycielami byli Jakub Stuchły, który został prezesem, oraz Fryderyk Harazim, pełniący funkcję naczelnika. Dołączyło do nich 17 członków. Siedzibą nowo powstałej straży został budynek gminny wybudowany w latach 1926-1928 przez mieszkańców Bolesławia, z napisem nad wejściem „Bogu na chwałę, bliźniemu na pomoc”.

Na początku strażacy dysponowali jedynie podstawowym sprzętem: wiadrami, bosakami, drabinami, linami oraz ręczną syreną. W 1937 roku, dzięki środkom zebranym od mieszkańców, zakupiono motopompę Flader, która do dziś jest jedną z najstarszych sprawnych motopomp w powiecie raciborskim. Zakupiono również przyczepę do przewozu motopompy i węży, przystosowaną do pojazdów konnych oraz samochodów. Sprzęt ten wykorzystywano podczas gaszenia pożarów w 1945 roku, w czasie działań wojennych.

Po wojnie, w 1952 roku, jednostka otrzymała pierwszy samochód marki Dodge, a w 19 lipca 1959 roku, podczas obchodów 25-lecia jednostki, poświęcono pierwszy sztandar oraz założono księgę pamiątkową. W tamtym czasie prezesem był Józef Bedrunka, a naczelnikiem Adolf Harazim. W 1963 roku, po tragicznej śmierci Fryderyka Harazima, naczelnikiem został Eryk Lasak, a prezesem Józef Bedrunka. Strażacy zaangażowali się w życie społeczności, budując boisko sportowe. W 1970 roku nowym prezesem został Adolf Strachota, a jednostka otrzymała wóz strażacki Lublin, który służył do 1987 roku.

W 1982 roku prezesem został Alfons Stuchły, a w 1984 naczelnikiem Konrad Malura. W 1987 roku rozpoczęto przebudowę remizy, a rok później otwarto nowoczesny Dom Wiejski, gdzie znalazły swoje miejsce wszystkie lokalne organizacje. Koszty budowy pokryli głównie mieszkańcy Bolesławia.

Jednostka kontynuowała rozwój, pozyskując nowy sprzęt, w tym samochód marki Żuk w 1988 roku. W 1994 roku, z okazji jubileuszu 60-lecia, poświęcono nowy sztandar, a strażacy brali aktywny udział w akcjach ratunkowych podczas powodzi stulecia w 1997 roku. Od tego roku corocznie delegacja straży bierze udział w pielgrzymce strażaków na Górę św. Anny.

Niestety, historia jednostki ma też tragiczne momenty. 10 stycznia 1999 roku, w wyniku wypadku samochodowego, zginął prezes Alfons Stuchły oraz jego brat Henryk Stuchły, obaj członkowie zarządu, wraz z ich małżonkami. W 2001 roku powołano nowy zarząd, w którym prezesem został Marian Lasak, a naczelnikiem Konrad Malura. Od 2006 roku zarząd reprezentują prezes Marian Lasak oraz naczelnik Rajmund Herzog.

Od lat 90. jednostka współpracuje z czeską SDH PIST, a w 2007 roku zorganizowano pierwsze nocne zawody strażackie. W 2009 roku zakupiono samochód Renault G230, a w 2010 roku poświęcono nowe auto. W tym samym roku przeprowadzono remont garaży i odnaleziono zapiski z 1926 oraz 1987 roku, które dołączono do kapsuły czasu.

Informacje pochodzą ze źródeł OSP Bolesław oraz książki „Bolesław – wieś na polsko-czeskim pograniczu” Urszuli Prochaski-Burek.