Przejdź do treści
Opublikowano: 02.07.2024
Cztery żywioły – gotowi na zmianę klimatu
DSC_8427.jpg

W piątek, 28 czerwca w czeskim Piszczu rozpoczęły się działania w ramach transgranicznego projektu „Cztery żywioły – gotowi na zmianę klimatu”. Projekt ma na celu zwiększenie zdolności systemowego działania służb zintegrowanego ratownictwa  w reagowaniu na skutki zmian klimatu. Działania w projekcie polegać będą na organizacji ćwiczeń, kursów, działań w terenie oraz wyposażenie jednostek OSP w sprzęt. W inauguracji wziął udział wójt gminy Krzyżanowice Grzegorz Utracki w podwójnej roli – także jako prezes Euroregionu Silesia – oraz strażacy OSP z krzyżanowickich miejscowości.

Gmina Krzyżanowice jest jednym z partnerów projektu, do którego weszło dziesięć gmin pogranicza; cztery polskie – Kornowac, Krzanowice, Krzyżanowice, Pietrowice Wielkie oraz sześć czeskich: Bělá, Šilheřovice, Hať, Píšť, Vřesina, Strahovice.

Zaplanowane w projekcie działania to:
– działania systemowe wzmacniające współpracę transgraniczną OSP;
– zakup sprzętów specjalistycznych, w tym samochodów;
– przeprowadzenie szkoleń w celu przygotowania zdolności jednostek OSP do podejmowania działańpo polskiej i czeskiej stronie w akcjach związanych z działaniem żywiołów – wodą, ogniem, powietrzem i ziemią.

W ramach projektu w gminie Krzyżanowice:
– zakupiona zostanie łódź płaskodenna wraz z przyczepą,
– zakupi się specjalistyczny sprzęt strażacki dla OSP Tworków, Krzyżanowice i Zabełków, które jako jedyne mogły wejść w projekt ze względu na należność do Krajowego Systemu Ratowniczego.
– strażacy przejdą specjalistyczne szkolenia: ster motorzysty i kwalifikowanej pierwszej pomocy,
– w 2025 roku zostaną przeprowadzone specjalistyczne warsztaty na terenie Polski i Czech.

Projekt  „Cztery żywioły – gotowi na zmiany klimatu” jest w 80% dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w programie INTERREG Czechy – Polska 2021-2027.

Całkowite wydatki dla wszystkich partnerów: 1 155 456,19 Euro tj. 5 315 098,47 PLN.