Przejdź do treści
Opublikowano: 01.07.2024
IX Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych w Tworkowie

23 czerwca w Tworkowie odbył się zorganizowany już po raz dziewiąty Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych. Składające się z kilku etapów wydarzenie włączyło się w Festiwal Górnej Odry.

DSC_7740.jpg

Pierwszym etapem były przesłuchania konkursowe. Każda z orkiestr wystąpiła przed profesjonalnym jury, które oceniło wykonanie m.in. utworu obowiązkowego, jednakowego dla każdego z zespołów. W skład jury weszli: przewodniczący dr Karol Pyka, dr Klaudiusz Jania oraz Paweł Więcław. Jak zaznaczył w swoim przywitaniu wójt Grzegorz Utracki, po raz pierwszy przesłuchania te mogły się odbyć w sali koncertowej zrewitalizowanej Roszarni. Dopracowana akustyka pomieszczenia pozwoliła na zorganizowanie występów orkiestr dętych.

O przysłowiowej sile orkiestr dętych można było się przekonać o godzinie 15:00, gdy ulicami Tworkowa przeszedł kolorowy i marszowy korowód. Następnie o 16:00 rozpoczął się  finałowy koncert przed Ruinami Zamku w Tworkowie.

Przed publicznością wystąpiły orkiestry:

– Orkiestra Dęta Strawczyn,
– Orkiestra Dęta OSP Bielsko-Biała,
– Dechový orchestr mladých, z. s.,
– Orkiestra OSP Bliżyce,
– Hornická kapela z.s.,
– Dechová hudba Město Albrechtice,
– Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Gdów.

Po występach wójt Gminy Krzyżanowice wraz z jurorami wręczył najlepszym zespołom puchary, dyplomy i nagrody:

1. miejsce: Orkiestra Dęta OSP Bielsko-Biała Lipnik 

2. miejsce: Hornicka Kapela Havirov

3. miejsce: Dechovy orchestr mladych Jistebnik

Utwór obowiązkowy najlepiej wykonał Dechovy orchestr mladych z Jistebnika, nagroda za najlepszą partię solową trafiła do kwartetu Orkiestry Dętej Strawczyn. Najmłodszym uczestnikiem festiwalu okazała się Natasza Zając z Orkiestry Dętej Strawczyn a najstarszym – Jaromir Kubica, Dechovy orchestr mladych Jistebnik.

Festiwal zgromadził liczną rzeszę słuchaczy na koncercie oraz obserwujących przemarsz ulicami Tworkowa. W przyszłym roku będzie miał miejsce mały jubileusz – dziesiąty festiwal!

Po wręczeniu nagród przed publicznością wystąpił kabaret Moherowe Berety. Panie rozbawiły zebranych do łez!

IX Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych w Tworkowie