Przejdź do treści
Opublikowano: 20.01.2024
Koncert Noworoczny Gminy Krzyżanowice
DSC_5784.jpg
W tym roku 19 stycznia Koncert Noworoczny Gminy Krzyżanowice po raz pierwszy odbył się w nowym miejscu – sali Gminnego Ośrodka Kultury mającego swą siedzibę w odremontowanej Roszarni. Jest tu scena i duża sala, którą postanowiono wykorzystać na noworoczny koncert, a jednocześnie oficjalnie zainaugurować działalność placówki.

Przed publicznością wystąpiła Orkiestra Dęta Gminy Krzyżanowice pod dyrekcją Krzysztofa Fulneczka wraz z solistami – Magdaleną i Kamilem Klimek oraz Justyną Galdą.

W nowym miejscu przywitał wszystkich wójt gminy Krzyżanowice Grzegorz Utracki, który opowiedział o okolicznościach związanych z remontem i rewitalizacją budynku dawnej roszarni i wielu funkcjach, jakie wcześniej pełnił.

Wójt podsumowując miniony rok, złożył podziękowania za zaangażowanie społeczne i zawodowe oraz życzył pomyślności w roku bieżącym. Mówił o trudnych wyzwaniach, które udało się zrealizować i kolejnych, stojących przed samorządem nowej kadencji. W kwietniu wybory. Wójt wyraził nadzieję na dalszą owocną współpracę z organizacjami i zaproszonymi gośćmi, bo plany są ambitne, wymagające współdziałania.

„Rewitalizacja budynku byłej Roszarni w Tworkowie w ramach projektu Szlakiem rodów Eichendorffów, Rothschildów i Reitswitzów – Przebudowa i adaptacja budynku dawnej roszarni na Centrum Turysty” kosztowała 7,4 mln zł. Krzyżanowicki samorząd w 2019 r. otrzymał na ten cel 5,6 mln zł unijnego dofinansowania dzięki projektowi złożonemu wspólnie z czeskimi Szylerzowicami. 300 tys. zł dała gmina ze swojego budżetu, 1,5 mln zł to środki rządowe.

Wójt przypomniał, że zdewastowany obiekt o dwustuletniej historii przejęto praktycznie nieodpłatnie po namowach ówczesnych radnych Brunona Chrzibka, Adama Machowskiego, Andrzeja Lipca i Andrzeja Bulendy. Poza roszarnią był tu browar, magazyn płodów rolnych oraz szynk z salą taneczną. Budynek trwale wpisał się w krajobraz Tworkowa. Pokazywany jest na licznych starych pocztówkach.

Roszarnia jako GOK, kierowany przez Sabinę Ciuraszkiewicz, uzupełnia miejscowy kompleks, na który składają się także zrewitalizowane ruiny z wieżą widokową i wozownią zaadaptowaną na salę koncertową, basen oraz przyzamkowy park.

Repertuar koncertu stanowiła muzyka filmowa, rozrywkowa i klasyczna. Jak każe tradycja, na zakończenie wybrzmiał Marsz Radetzkiego z oklaskami publiczności niczym w czasie koncertu noworocznego w Wiedniu.